Komputerowe środki czystości – jak dbać o komputer?

Utrzymanie porządku w biurze

Utrzymanie porządku w biurze

Urządzenia elektroniczne, których używasz ulegają zabrudzeniu. Jeśli nie dbasz o nie odpowiednio, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również łatwiej przegrzewają się, pracują głośniej i ulegają zwarciom. Osiadanie kurzu na urządzeniach elektronicznych z elementami ruchomymi, w tym wentylatorami jest nieuniknione. Komputer i jego akcesoria są również narażone na obecność okruchów jedzenia, drobin tłuszczu i wilgoci. Okazjonalnie zdarzają się dodatkowe zabrudzenia wynikające np. z wylania kawy czy atramentu z pióra.

Jak często czyścić komputer?

To jak szybko komputer ulega zabrudzeniu zależy zarówno od jego budowy jak i od warunków w jakich jest wykorzystywany. Najszybciej brudzą się komputery stacjonarne i urządzenia peryferyjne (drukarki atramentowe, mysz, klawiatura), które są narażone na obecność dzieci i zwierząt. Jeśli pracujesz w domu, licz się z koniecznością czyszczenia komputera raz w miesiącu, a nawet co dwa tygodnie. Wykorzystując komputer w pracy możesz czyścić go co 2-3 miesiące. Jeśli sprzęt stoi w klimatyzowanym, czystym biurze, w którym się nie pali wystarczy przeczyścić go 3 razy w roku. Laptopy i tablety mają bardziej szczelną budowę. Mogą działać sprawnie bez czyszczenia ok. pół roku. Potem warto jednak wyjąć klawiaturę/rozłożyć i przeczyścić wnętrze. Kurz z obudowy urządzeń i monitora najlepiej ścierać przy każdym sprzątaniu – co tydzień lub dwa. W biurze najprawdopodobniej jest to zadanie sprzątaczki.

Środki bezpieczeństwa

Zanim rozpoczniesz czyszczenie sprzętu, odłącz go od prądu. Optymalnie także wypnij z niego pozostałe kable. Ułatwi Ci to dostęp i zmniejszy ryzyko zwarcia czy oparzenia. Trzymaj urządzenia elektroniczne z dala od wody. O ile obudowie nie zaszkodzi wilgotna szmatka, to płycie głównej niestety tak.

Sprężone powietrze zamiast odkurzacza

Do usuwania kurzu służy w potocznym rozumieniu odkurzacz. W przypadku komputera można faktycznie odkurzyć z wierzchu obudowę. Być może uda się w ten sposób wyciągnąć nieco kurzu z wentylatorów. Do wewnątrz obudowy zdecydowanie lepiej jednak wykorzystać sprężone powietrze. Rura odkurzacza jest zbyt mało precyzyjna, łatwo nią raczej uszkodzić wnętrze urządzenia elektronicznego niż je wyczyścić. Za to niewielki kompresor, lub puszka sprężonego powietrza działają doskonale. Należy używać ich tak, by wydmuchiwać kurz i zabrudzenia poza obudowę. Nie zaszkodzi mieć wówczas włączony odkurzacz by zbierać wydmuchiwane nieczystości. Szczególnie istotne jest to w przypadku laptopów. Często korzystają one ze szczelin pomiędzy klawiszami by zasycać powietrze do wentylacji. Ich zatkanie może doprowadzić do przegrzewania sprzętu.

Pianka do czyszczenia w sprayu

Do czyszczenia komputera powinno się używać jedynie preparatów przeznaczonych do elektroniki. Inne środki czyszczące mogą zawierać substancje chemiczne, które przewodzą prąd lub wykorzystują wodę jako rozpuszczalnik. W takich wypadkach bardziej niebezpieczne może być pozostawienie na urządzeniu kropel substancji czyszczącej niż samo zabrudzenie. Na szczęście dostępne są pianki i płyny, które wiążą drobiny kurzu, dają się natomiast bardzo łatwo usunąć z elektroniki. Cześć z nich jest lotna do tego stopnia, że wysycha kilkanaście sekund po użyciu.

Co robić w razie zalania

Picie przy komputerze prędzej czy później kończy się jego zalaniem

Picie przy komputerze prędzej czy później kończy się jego zalaniem

Niestety zdarza się wylanie kawy, herbaty lub innego płynu na komputer. Po pierwsze należy go wówczas natychmiast wyłączyć. Jeśli to urządzenie mobilne, także wyjąć baterię. Użyj papierowego ręcznika, chusteczki higienicznej lub innego czystego przedmiotu, który wchłania wodę. Połóż go na zalanym urządzeniu i delikatnie odwróć je do góry nogami, tak by woda spłynęła na ręcznik. Pozwoli to pozbyć się znacznej części wody, ale jeszcze nie całej. Jeśli obawiasz się wykonać akcję osobiście, odwieź sprzęt do serwisu lub wezwij pracownika IT (help desk, czasami na sprzęcie zna się też osoba o nieco innej specjalności). Czyszcząc samodzielnie pamiętaj, żeby nie wycierać elementów urządzenia, a jedynie przyciskać do nich ręcznik i czekać aż wchłonie tyle wody ile to możliwe. Pomocny może też być wacik nasączony alkoholem (absorbuje wodę) lub specjalnym środkiem higroskopijnym. Tak czy inaczej nie uruchamiaj ponownie urządzenia przed upływem doby. Zdarza się, że zalana została tylko klawiatura. Odepnij ją wówczas od komputera (lub wymontuj w laptopie) i wysusz oddzielnie. Do komputera możesz podłączyć inne urządzenie wejściowe. Ten sposób działa jednak tylko wtedy gdy masz pewność, że woda nie przedostała się na płytę główną, kartę graficzną i inne elementy. Te, jeśli są mokre, mogą działać jeszcze kilka minut, po czym ulegają trwałemu uszkodzeniu.

Wentylator

Większe zanieczyszczenia takie jak włosy, nitki, pajęczyny, kocia sierść i podobne mogą zaczepiać się na wentylatorach. Jeśli podczas czyszczenia znajdziesz takie zwinięte paskudztwo, użyj pincety by je wyciągnąć. Potem dopiero przeprowadź standardowe czyszczenie.Inaczej ryzykujesz głośną pracę wentylatora i duże zużycie energii.

Bez pedantyzmu

Urządzenia elektroniczne są projektowane z zachowaniem pewnej tolerancji na zabrudzenie. Nie trzeba ich czyścić codziennie, co więcej, może to spowodować uszkodzenie bardziej wrażliwych elementów. Jeśli w miejscu, gdzie pracujesz kurzy się tak bardzo, że komputer codziennie dopomina się o sprzątanie, postaraj się usunąć przyczynę powstawania zanieczyszczeń. Być może jest nią niesprawna klimatyzacja, obecność niezabezpieczonej maszyny lub zbyt mała odległość między komputerem, a kuchnią. W zachowaniu czystości komputera zdecydowanie pomogą Ci dedykowane do jego konserwacji środki. Cena sprężonego powietrza, pianki do czyszczenia elektroniki i płynu higroskopijnego nie jest wysoka, a każde opakowanie wystarcza na dłuższy czas.

Bogata oferta komputerowych środków czystości jest dostępna tutaj: https://www.biuronet.com/kategoria_4403.html,komputerowe-srodki-czystosci.
Zapisz się na Okazje, Promocje, Nowości

dołącz do naszego newslettera

Zapisz się na Okazje, Promocje, Nowości

Twój e-mail jest bezpieczny. Sprawdź politykę prywatności