Światowy Dzień Mleka Roślinnego: Rewolucja w Żywieniu i Ekologii - Czy Mleko Roślinne To Przyszłość?21.08.2023

Raport na temat Mleka Roślinnego: W Kierunku Zdrowej i Zrównoważonej Diety w Świetle Światowego Dnia Mleka Roślinnego

22 sierpnia 2023 roku obchodzimy Światowy Dzień Mleka Roślinnego, który przypomina nam o rosnącym znaczeniu tego wyjątkowego napoju dla zdrowia i środowiska.

Wybór zrównoważonej diety

Biorąc pod uwagę, że aż 75% dorosłej populacji świata jest nietolerancyjna na laktozę, nie dziwi fakt, że mleko roślinne jest najlepiej sprzedającym się produktem w całym sektorze wegetariańskim. Jednak nie chodzi tylko o nietolerancję laktozy - ludzie wybierają mleko roślinne z różnych powodów, niezależnie od ich wartości odżywczych, troski o dobrostan zwierząt, mniejszego wpływu na środowisko, unikania alergenów mleka krowiego czy po prostu ze względu na osobiste preferencje.

Zdrowy wybór

Co drugi konsument w Ameryce i Europie korzysta z mleka roślinnego, zarówno samodzielnie, jak i obok mleka krowiego, podczas gdy w regionach Azji-Pacyfiku i Ameryki Łacińskiej sięga po niego ponad dwie trzecie wszystkich konsumentów.

Zwiększona różnorodność dzięki roślinnym alternatywom

W ramach obchodów Światowego Dnia Mleka Roślinnego warto podkreślić, że coraz więcej konsumentów wzbogaca swoją dietę roślinnymi alternatywami i spożywa mniej produktów pochodzenia zwierzęcego. Istnieje pilna potrzeba tego, ponieważ sektor hodowli zwierząt jest odpowiedzialny za około 16% wszystkich antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych. W rzeczywistości Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO) stwierdziła, że sektor hodowli zwierząt jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych. Co więcej, ślad wodny jakiegokolwiek produktu pochodzenia zwierzęcego jest większy niż ślad wodny produktów roślinnych o równoważnej wartości odżywczej.

Wpływ na środowisko

W porównaniu do różnych odmian mleka roślinnego, mleko krowie ma największy wpływ na środowisko pod względem emisji gazów cieplarnianych oraz użytkowania ziemi i wody.

Dyskryminacja mleka roślinnego via oznaczeń i regulacji podatkowych

Niezależnie od powodów, dla których sięgamy po mleko roślinne, warto zauważyć, że przemysł ten jest politycznie dyskryminowany w niektórych krajach. Mimo że mleko roślinne jest stosowane od dziesięcioleci, a takie nazwy jak "mleko sojowe" zadomowiły się w codziennym języku, w Unii Europejskiej (UE) nie jest dozwolone etykietowanie roślinnych alternatyw mleka jako "mleko". Zamiast tego, takie napoje mogą być nazywane jedynie "napojami".

Przepisy i opodatkowanie

W Afryce, Azji, Australii i Ameryce natomiast nie ma specjalnych przepisów, a stosowanie takich nazw jak "mleko sojowe", "mleko migdałowe", "mleko ryżowe" i tak dalej jest praktyką powszechną. Opodatkowanie mleka roślinnego w UE również różni się w zależności od kraju, choć niektóre kraje nie rozróżniają mleka krowiego i roślinnego. W Niemczech na przykład, mleko roślinne obciążane jest 19% podatkiem od wartości dodanej (VAT) i jest klasyfikowane jako luksusowe jedzenie. Mleko krowie z kolei obciążane jest jedynie 7% VAT surcharge.

Wkrótce: białka mleka krowiego bez krowy

W międzyczasie liczni naukowcy i startupy pracują nad produkcją w laboratoriach wersji białek występujących w mleku krowim, takich jak kazeina i serwatka, ale bez konieczności korzystania z jakichkolwiek zwierząt. Producenci argumentują, że produkcja mleka komórkowego wymaga mniej energii, emisji gazów cieplarnianych i zużycia ziemi, jest więc bardziej efektywna zasobowo niż hodowla zwierząt.

Zrównoważony rozwój

To, co brzmi jak science fiction, jest już dobrze rozwinięte w innych dziedzinach i stanowi interesujący obszar badań w kontekście przyszłości żywności. Taki jest też wniosek Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych.

Mleko roślinne jest coraz częściej wspominane w narodowych wytycznych żywieniowych

Podczas obchodów Światowego Dnia Mleka Roślinnego warto podkreślić, że mleko roślinne nie otrzymuje wystarczającej uwagi w wielu narodowych politykach żywieniowych. Ponieważ mleko stało się częścią codziennego życia wielu ludzi, korzystanie z mleka roślinnego przyczynia się do zdrowej, zrównoważonej diety i jednocześnie zmniejsza osobisty wpływ na środowisko związanego z jedzeniem, bez konieczności całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. Dotychczas 23 kraje na całym świecie włączyły mleko roślinne do swoich narodowych wytycznych żywieniowych jako alternatywę dla mleka krowiego. Niemniej jednak większość krajów musi to jeszcze zrobić.

Podsumowanie

Ten raport dokumentuje wzrost mleka roślinnego w ostatnich latach i bada jego potencjalne znaczenie w kontekście ustanowienia zdrowej i zrównoważonej diety dla naszej planety. W Światowym Dniu Mleka Roślinnego, przyjrzyjmy się temu ekscytującemu trendowi bliżej i zastanówmy się, jak możemy przyczynić się do rozwoju tej zdrowej alternatywy dla tradycyjnego mleka krowiego.